Dąb Szyszkowiak pomnikiem przyrody!

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia w Szyszkowej pomnika przyrody pod nazwą własną Dąb Szyszkowiak.

Dąb Szyszkowiak jest 15 pomnikiem przyrody ustanowionym na terenie gminy Leśna, a do tego jest to drzewo o największym obwodzie pnia (602 cm). Jest to dąb szypułkowy, a gatunek ten jest powszechnie uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew i praktycznie wszędzie na terenie swojego występowania cieszy się wyjątkowym szacunkiem i sympatią. Najbardziej znane w Polsce drzewa pomnikowe, takie jak Bartek, to właśnie dęby szypułkowe. Dąb szypułkowy ze względu na okazałe rozmiary i długowieczność nazywany jest królem drzew. Niektóre okazy potrafią osiągać wiek nawet 1000 lat i są to najbardziej długowieczne drzewa liściaste w Europie. Ciekawe, ile lat ma Dąb Szyszkowiak?

 

Przypomnijmy, że Dąb Szyszkowiak z Szyszkowej stał się pomnikiem przyrody dzięki czytelnikom naszego serwisu, a jego nazwa została wybrana również przez czytelników w drodze głosowania internetowego. Mamy nadzieję, że Dąb Szyszkowiak, jako drzewo o ponadprzeciętnych rozmiarach, największe w gminie, stanie się ciekawostką i znakiem rozpoznawczym wsi.

 

Teraz pozostaje nam czekać, aż na drzewie pojawi się oznaczenie wskazujące na to, że dąb stał się pomnikiem przyrody. Liczymy także, że informacje o nim będą uwzględniane w materiałach promujących naszą gminę, czy wieś, jako miejsca atrakcyjne turystycznie. Takie drzewo to prawdziwy skarb i przy odpowiedniej promocji z pewnością niejeden miłośnik przyrody odwiedzi wieś, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy drzewie-olbrzymie.

Dąb znajduje się w centrum wsi, obok świetlicy wiejskiej, przedszkola i sklepu.

Z treścią uchwały można zapoznać się tutaj.

dab szyszkowiak